Młodzi recytatorzy nie zawiedli

We wtorek i środę, 20 i 21 marca, w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” odbyły się eliminacje gminne do
XXX Regionalnych Spotkań Recytatorskich „Wrażliwość na słowa”. Honorowy patronat nad konkursem objął
wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera.

Na scenie porajskiej „Bajki” spotkali się najlepsi recytatorzy, wyłonieni w eliminacjach szkolnych.

Mam ogromną przyjemność spotkania się w gronie najlepszych recytatorów w Gminie Poraj, bowiem na tej scenie stają laureaci wyłonienie w eliminacjach szkolnych. Z wielką przyjemnością będziemy się dzisiaj przysłuchiwać waszym występom, bo wierzymy, że będą to bardzo dobre prezentacje. Powodzenia! – mówiła dyrektor GOK Magdalena Ryziuk-Wilk.

We wtorek, uczestników w kategorii Szkoły Podstawowe kl. I-III, przesłuchiwało jury w składzie:

• Jolanta Kozak – wieloletni pedagog, polonista; przewodnicząca Komisji do spraw Oświaty, Kultury, Zdrowia
    i Spraw Społecznych przy Radzie Gminy Poraj
  • Lesława Popczyk – wieloletni pedagog, poetka
  • Wiesław Popielak – miłośnik literatury, autor wierszy i limeryków, biorący niejednokrotnie udział w konkursach recytatorskich; członek klubu literacko-historycznego „Pod strofą” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury
    im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju; wieloletni polonista.

Po przesłuchaniu 14 uczestników jury podjęło następujący werdykt:

Kat.: Szkoły Podstawowe klasy I-III:

Amelia TKACZ

Iwo WROŃSKI

II miejsce:

Jagoda BOJANEK

III miejsce:

Mikołaj ŁABUŚ

Amelia WCISŁO

Wyróżnienia:

Nikodem KAPUŚCIAK

(Szkoła Podstawowa w Choroniu)

Franciszek JATULEWICZ

Oliwia PLUTA

(Szkoła Podstawowa w Jastrzębiu)

W środę, kategorię kl. IV-VI i  VII Szkół Podstawowych i klas Gimnazjalnych oceniali jurorzy w składzie:

• Elżbieta Jatulewicz – instruktor teatralny I stopnia, autorka tekstów i spektakli dla dzieci emitowanych w TV, pedagog
  • Krystyna Bodnar-Miler – poetka, autorka kilku wydanych tomików wierszy, członek Klubu Literacko-Historycznego „Pod Strofą” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, inicjatorka wielu spotkań literackich
  • Wiesław Popielak – miłośnik literatury, autor wierszy i limeryków, biorący niejednokrotnie udział w konkursach recytatorskich, wieloletni polonista; aktualnie na emeryturze.

Tym razem jurorzy wysłuchali 12 prezentacji. Spośród nich wybrali najlepszych:

Kat.: Szkoły Podstawowe klasy IV-VI:

Karol BĄCZYŃSKI

Zofia WNUK

(Szkoła Podstawowa w Choroniu / PROMOCJA)

Mateusz SZCZYPKA

II miejsce:

Julia DE FEO

Wiktoria SAJDAK

(Szkoła Podstawowa w Żarkach Letnisku)

Kat.: Szkoły Podstawowe klasy VII i Klasy Gimnazjalne:

Michał SURMA

Jagoda JURA

Wyróżnienie:

Margaryta ZOZULYA

Dominika GÓRA

(Szkoła Podstawowa w Choroniu)

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a laureaci nagrody książkowe.
Zdobywcy pierwszych miejsc z rąk wicewójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak i dyrektor GOK Magdaleny Ryziuk-Wilk
odebrali specjalne statuetki wykonane przez Martę Jędrzejewską w pracowni ceramiki GOK Poraj.

Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach będą reprezentować Gminę Poraj na eliminacjach powiatowych, które odbędą się w MDK w Myszkowie już 6 kwietnia br.

– Chciałabym bardzo gorąco podziękować uczestnikom konkursu, nauczycielom i rodzicom, którzy czuwali nad przygotowaniem się ich podopiecznych do konkursu. Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim jurorom, którzy podjęli się tego tak trudnego zadania, jakim niewątpliwie była ocena wystąpień młodych recytatorów – mówiła dyrektor GOK Magdalena Ryziuk-Wilk.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów.

Foto: arch. GOK Poraj