Wydarzyło się

Szach i Mat

W sobotę 26 maja w Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego odbył się jubileuszowy X Otwarty Festiwal Szachowy pod patronatem wójta Gminy Poraj Łukasza Stachery. W pięknej scenerii poplenerowej wystawy obrazów znanych i cenionych artystów z całej Polski, w sali wystawowej Galerii Sztuki Współczesnej, spotkało się 43 zawodników, którzy w każdej rozgrywce starali się zamatować swojego przeciwnika.

Zawodnicy biorący udział w X Otwartym Festiwalu Szachowym zmierzyli się w Turnieju Głównym Open oraz Turnieju dla dzieci do lat 7 i do lat 13 (bez kategorii).

Rozgrywki przeprowadzono w systemie szwajcarskim, na dystansie 7 rund, w tempie P-15 (15 minut dla zawodnika), według kojarzenia komputerowego. W grupie najmłodszej, w której zmierzyli się uczniowie szkół do lat 7 oraz dzieci młodsze, nieuczęszczające jeszcze do placówek oświatowych, spotkało się 8 zawodników, którzy rozegrali w sumie aż 9 rund.

Po zakończeniu ostatniej rozgrywki na podium znaleźli się:

 • kat.chłopców do lat 7:

I miejsce: Mateusz Pawleta

II miejsce: Kacper Rajczyk i Bogdan Krylych

 • kat. dziewcząt do lat 7:

I miejsce: Aleksandra Pietras

 

W turnieju do lat 13 klasyfikacja zawodników, którzy nie posiadali kategorii szachowej, po rozegraniu 7 rund, wyglądała następująco:

 • kat. dziewcząt do lat 13:

I miejsce: Marta Stefaniak

II miejsce: Julia Kukla

III miejsce: Ola Lisek

 • kat. chłopców do lat 13:

I miejsce: Radosław Skórka

II miejsce: Michał Solecki

III miejsce: Maksymilian Osiński

 

W kategorii szkół podstawowych najlepsze wyniki osiągnęli:

 • kat. dziewcząt:

I miejsce: Emilia Egeman

II miejsce: Maja Rynkiewicz

 • kat. chłopców:

I miejsce: Szymon Małek

II miejsce: Tymon Chrobot

III miejsce: Piotr Janicki

 

W turnieju w kategorii szkół ponadpodstawowych:

 • kat. dziewcząt:

I miejsce: Julia Floryszczyk

 • kat. chłopców:

I miejsce: Wiktor Rutkowski

 

W X Otwartym Festiwalu Szachowym wśród najstarszych zawodników, najlepszymi byli:

 • kat. kobiet:

I miejsce: Marta Kowalik

 • kat. mężczyzn

I miejsce: Ryszard Gajzner

II miejsce: Rafał Pawleta

III miejsce: Robert Wiewióra

 

W grupie Open, w której mogli się zmierzyć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe, ostatecznie spotkało się 23 zawodników. Zagrali łącznie 7 rund w systemie szwajcarskim, przeprowadzając emocjonujące rozgrywki.

Klasyfikacja ostateczna tej grupy wyglądała następująco:

I miejsce: Ryszard Gajzner

II miejsce: Emilia Egeman

III miejsce: Szymon Małek

Organizatorem dorocznego Festiwalu Szachowego jest Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju oraz Sekcja Szachowa LKS Polonia Poraj. Zawodników do turnieju przygotowali trenerzy Elżbieta Pyrkosz oraz Andrzej Błoński. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwał sędzia Igor Pyrkosz.

Udział w Turnieju był bezpłatny, a na każdego uczestnika czekała drobna nagroda, medal, statuetki oraz słodki poczęstunek.

Statuetki oraz medale, wykonane przez uczestniczki warsztatu artystycznego Centrum Integracji Społecznej w Poraju, a także pamiątkowe dyplomy i upominki wręczał wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera w towarzystwie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju Magdaleny Ryziuk-Wilk.

W trakcie X, jubileuszowego, Otwartego Festiwalu Szachowego specjalnymi dyplomami zostali uhonorowani zasłużeni zawodnicy:

 • Ryszard Gajzner (za najlepszy wynik na 3 szachownicy w Drużynowych Mistrzostwach Śląska w dotychczasowej historii Polonii Poraj) oraz
 • Mateusz Pawleta (Finalista Indywidualnego Pucharu Polski do lat 7 w Poroninie).
  Wójt Gminy Poraj wręczył też specjalne statuetki Elżbiecie Pyrkosz i Igorowi Pyrkosz, które były szczególną formą podziękowania za lata udanej współpracy z Gminą Poraj, związanej z nauką i popularyzacją gry w szachy wśród naszych dzieci i młodzieży.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszego zapału oraz sukcesów w tej, jakże trudnej grze, jaką są szachy. 

Pełna galeria zdjęć z turnieju znajduje się na www.ugporaj.pl

 

 

Wyniki i wizerunek zawodników na podstawie materiału Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju.

Foto: arch. UG Poraj

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *